PageRank

PageRank

google-pagerank

PageRank Nedir?

Bu makalede pagerank değerinin ne anlama geldiğini özetlemeye ve pagerank nedir sorunuzu cevaplamaya çalışacağım. Pagerank; google arama motorunun web sitelere  1′den 10′a kadar değer verdiği sisteme verilen isimdir. Aynı zamandaPagerank ismi Google tarafından tescillenmiştir.

 

Basit olarak ifade edecek olursak; Google bir web sitesine verilen tüm bağlantıları o site için birer referans gibi düşünür. Verilen referans son hesaplamadaki değeri ise referansı veren web sitesinin PageRank’ı ile ilgilidir. Bir web sitesinin başka bir siteye vereceği bağlantı(backlink) ile ona sağlayabileceği PageRank kazancı, kendi PageRank’ının dışarıya verdiği bağlantı sayısına bölünmesi ile elde edilir. Tabii ki olay bundan ibaret değil. Hesaplama ayrıntılarını Google resmi olarak açıklamasa da örneklerden yola çıkarak şunları söyleyebiliriz; PageRank hesaplanır iken sizin başka sitelere verdiğiniz bağlantılar (sizin PageRank’ınız için) dikkate alınmaz, sitenizden aşırı link çıkışı yapmadığınız  sürece istediğiniz kadar dışarıya link verebilirsiniz. Bu durum sadece vereceğiniz referansın değerini düşürür. Şimdiye kadar yaptığım seo çalışmalarında gözlemlediğim kadarıyla ideal link çıkışı maksimum 10 olmalı, daha fazla link çıkışı eklenen sitelerde daha az etkili olmasına sebep oluyor.

Google bir sitenin PageRank’ını hesaplarken ona çıkılan tüm linkleri hesaplamaz, bağlantıların az link çıkışlı olmasını tercih eder. “Linkfarm” olarak adlandırılan haddinden fazla backlink eklenmiş sitelerden gelen bağlantılar çoğu zaman kabul edilmez. Hatta bazı bağlantılar Google tarafından cezalandırılabilir. Tabii ki sitenize çıkılan linkleri kontrol edemezsiniz(*), fakat ceza almış bir web sitesine link vermeniz sizin de ceza almanıza sebep olabilir. Genellikle tüm arama motorları bu yaklaşım içinde olsa da özellikle Google amcayı bağlantıların özgünlüğüne ikna etmek oldukça zor olabilir. Sayfanıza yönlendirilen backlink’lerin sizinki ile aynı veya benzer içeriğe sahip olması oldukça önemlidir ve ekstra puan getirir.

Elbette anahtar kelime çalışmalarında PageRank tek başına etkili bir etken olmasa da önemli bir kriterdir. Bol seoçalışmalı, bol hitli, bol pagerank’lı günler dilerim, esen kalın.

Bir cevap yazın